................................

Kalendář

Magazín

RACE 07

RACE 07
  Po roce se nám dostalo pod ruku druhé pokračování tohoto závodního titulu, který je doslova nabitý licencemi. Stihli pro nás autoři přichystat dostatek zajímavých novinek, aby nás zaujali? Právě to se dozvíte z naší recenze.

   

 

V poslední době se po delší odmlce objevilo množství zajímavých a dobře udělaných závodních her. Začátkem léta to byl například nejnovější Colin McRae: DIRT nebof výborný a graficky nádherně zpracovaný Test Drive: Unlimited. To jsou všechno již stará známá a osvědčená jména, přestože v případě Test Drive už šlo spíše o reinkarnaci mrtvé legendy. Na trhu se však objevují i úplně nová a neznámá jména, která vůbec nevypadají špatně. Konkrétně máme na mysli například Sega Rally Revo nebo reálný rFactor. A co je zač tento nevšedně a neoriginálně pojmenovaný titul RACE s ročníkem 07? Fanouškům je to patrně jasné, ale příležitostní hráči patrně malinko tápají. Jde o přímé pokračování závodní hry, která vyšla před necelým rokem, a nese název RACE The WTCC Game. A právě dnes recenzovaný titul je druhým pokračováním. Ani onen podtitul úplně nezmizel, přestože v oficiálním zkráceném názvu není. Bát se ovšem nemusíme, licencí tvůrci opět disponují a dokonce jí i lépe využili. Co nového tedy během uplynulého roku autoři přichystali?

 

  


Jedna licence za druhou
Jak jste se mohli průběžně dozvídat z našich novinek zde na GameParku, autoři nás lákali na množství inovací a vylepšení. A ty skutečně přišly, ačkoli už tyto marketingové řeči nebereme příliš vážně, tvůrci nezklamali. Jednou z těch větších inovací je solidní rozšíření licence. Tentokrát si můžeme užívat v mnohem větším počtu aut a na dalších nových tratích. Podle oficiálních zpráv nabízí RACE 07 dokonce 200 vozů. Po pravdě řečeno jsme to nepočítali a číslo se nám zdá až moc vysoké, každopádně je jich dostatek a to je přeci hlavní. Stejně tak i lokací, v nichž si zajezdíte, nabízí hra požehnaně. Všechno se to odvíjí od jedné základní věci – setkáme se totiž s několika naprosto odlišnými automobilovými soutěžemi. A právě s nimi jsou spojeny i pro ně typické trasy a auta. Základem je stále FIA WTCC (World Touring Car Championship = Mistrovství světa cestovních vozů), kromě toho ale i sportovní vozy Formula 3000, Formula BMW, Radical SR3 či SR4. Zkrátka na nákupu licencí zde nikdo rozhodně nešetřil a my můžeme být jen a jen rádi. Tratě jsou rozmístěny po celém světě a působí na nás jako sakramentsky věrohodné kopie těch reálných, alespoň podle toho, jak si je pamatujeme ze sledování přímých přenosů. A vozy? Inu těm také není nic moc co vytknout, o jejich grafickém ztvárnění a především fyzice si povíme až za chvíli.

 

 


Herní módy
Na licencích je závislý i další podstatný herní prvek, co se týká dlouhodobější hratelnosti tak dost možná ten nejdůležitější – herní módy. Samozřejmě nemůže chybět v celku běžná kariéra. Ta nepřináší nic nevídaného, vyberete si zkrátka svého vysněného jezdce a s ním projedete celou sezónu. Ta je navržena přesně podle časového plánu a seznamu jezdců sezóny 2006-2007. Skutečně na ní není jinak nic zajímavého, ale svůj účel zkrátka splní. Vzhledem k tomu, že se jezdí pouze na okruzích, každý závod se pochopitelně sestává z většího množství kol. A právě díky tomu není RACE 07 tím typem hry, kterou stačí na chviličku spustit, deset minut si zajezdit a zase ji vypnout. Jedete-li například 14 kol, každé vám trvá nějaké dvě minuty, dostáváme se rázem jako nic na půl hodinku. Během závodu ani není možné hru uložit a pokračovat později. Věřte však, že ona půl hodinka uteče jako nic, spustíte si další závod a další a rázem je celé odpoledne „v háji“. Pokud si snad chcete zkusit nějaký závod dle svých představ, poslouží vám mód rychlého závodění. V něm opět klasicky zvolíte všechny parametry a můžete vyjet.
 

   

 

Nastavování na hodiny
Hodně široké možnosti nabízí hra, co se týká všemožného nastavování. A to skutečně ve všech směrech. Dokonce si troufám říci, že pokud si s nastavením chcete skutečně vyhrát, zabere vám to více času než samotné závodění. V první řadě máme na mysli řadu možností v grafice, zvuku nebo ovládání. Těsně před samotným odstartováním však přichází další tuna detailů. Ty už se týkají především reálnosti a obtížnosti. Aktivovat (resp. Deaktivovat) je možné opravdu všechno. A je tedy RACE 07 realistickým simulátorem nebo obyčejnou arkádovkou? Inu jaký si to uděláš, takový to máš! A právě takto široké možnosti se nám velmi zamlouvají, protože si každý může všechno přizpůsobit a nastavit tak, jak ho to baví. Když už jsme u té reálnosti, bylo by dobré zmínit ovládání vozu. Pochopitelně první věcí, kterou jsem provedl, bylo ideální nastavení mého volantu. Při jeho použití se jezdí skutečně výborně. Samozřejmě opět jde o to, jak máte hru nastavenou, ale v každém případě fyzika nás nezklamala. Právě fyzikální model byl předchozímu dílu poměrně vyčítán (jak recenzenty, tak běžnou hráčskou veřejností) a jsme rádi, že tvůrci si tento fakt patrně vzali k srdci a zapracovali na jeho vylepšení. Konkrétně tedy vyvinuli vlastní nový engine SimBin. Rozhodně se tedy nestává, že by automobil chodil přehnaně do smyku a nebo pouze „plaval“ kousek nad vozovkou. Pokud jedete na vodorovné silnici, můžete si dovolit o hodně více, než když například najedete ve vysoké rychlosti na hrbol či lehce povyjedete z cesty.

 

  
 
Grafika
Už se pomalu, ale jistě, dostáváme k závěru dnešní recenze. Ještě nám zbývá říci si něco o grafickém ztvárnění. Po pravdě řečeno v tomto směru je hodnocení tohoto titulu poměrně náročné. V každém případě nemůžeme chválit tolik, jako v předchozích odstavcích. Ptáte se, proč je zrovna hodnocení RACE 07 po grafické stránce obtížné? Inu, těžko porovnávat. Pokud bychom srovnali tento titul s ostatními (rally) hrami poslední doby, propadl by. Ovšem srovnávat se příliš nedá. U této hry je zásadním problémem celé prostředí. Chápeme, že tvůrcům šlo o dokonalé kopie, ale chybí jakékoli detaily. Zkrátka pořád vidíte pouze jednolitou silnici, kolem ní nijak dokonale vytvořený trávník a toť vše. Dobře, opodál jsou ještě zábrany a občas nějaké to „chroští“. Ale zkrátka prostředí a jeho ztvárnění není nijak úžasné. O poznání lépe dopadly modely aut. Všechny jsou vytvořeny precizně, do detailů a osazeny kvalitními texturami. Bohužel ani tentokrát jsme se nedočkali žádného výrazného modelu poškození a to je velká škoda. Zatímco samotné modely jsou hezké, divně se nám jeví „posazení“ na vozovce při pohledu z venku. Při jeho přepnutí (či pohledu na opakovaný záznam) opravdu auta nevypadají, jako kdyby po silnici jely. Na závěr tohoto odstavce přichází ovšem další kontrast – pohled z kabiny řidiče. Ten je opravdu boží. Palubní desky nás ohromily a když ho používáte, připadáte si opravdu jako za volantem. Navíc jedete-li například ve formuli, získáváte podobný výhled, jako má závodník v reálu. Zkrátka v horní a dolní části monitoru vám brání ve výhledu přilba. V tomto směru tedy bravo. Celkově si z grafického zpracování bohužel odnášíme značně rozporuplné dojmy.


Kolik novinek tedy 07 přinesla?

A jsme u konce. Dopadlo RACE 07 v porovnání s předchozím (rok starým) dílem podobně jako je tomu takřka pokaždé u nového ročníku NHL a spol? Nikoli. Odvedená práce na vylepšení určitých nedostatků se na hře v kladném smyslu odrazila, stejně tak jako potěší inovace například fyzikálního modelu. Na druhou stranu v žádném případě nemůžeme mluvit o revoluci, ani o dokonalém titulu bez chyb. Maličká změna názvu možná byla marketingovým tahem, aby si někdo myslel, že jde o úplnou novinku. Přestože je tedy na hře rozhodně co vylepšovat, můžeme vám RACE 07 doporučit. Pokud jste automobiloví fanatici a máte rádi jízdu na závodních okruzích stále dokola, užijete si ho. Jestli ale preferujete za volantem volnost, jízdu městem či bahnem v prudkých horských vesničkách, raději hledejte svůj oblíbený titul jinde. Naše procentuální hodnocení se vystoupalo na solidních 79%.
Žádné komentáře
 
Všechna práva vyhrazena , kopírování jakých koliv članku bez dovoleni autora zakázano!! Desin@ by Miloušek